Stopy procentowe 2023 Czy będą dalsze obniżki stóp procentowych? Adam Glapiński prezes Narodowego Banku Polskiego komentuje

– Przy tym trochę niższym tempie schodzenia inflacji ten cykl jak najbardziej ma cały czas uzasadnienie. Z drugiej strony Rada Polityki Pieniężnej i jej członkowie, łącznie z prezesem Adamem Glapińskim wyraźnie dają znać, że te stopy w kolejnych miesiącach już nie ulegną zmianie, w sensie nie dostaną podwyższone. Wskazywany jest kolejny krok – obniżka stóp procentowych, ale wydaje się, że to jest jednak mało realny scenariusz w tym bieżącym – powiedziała Monika Kurtek. Ekonomistka spodziewa się, że w nadchodzących miesiącach inflacja będzie spadała wolniej, niż oczekiwano jeszcze kilka tygodni temu. – Cały czas jest szansa na to, że ta główna inflacja na samym końcu roku zejdzie do poziomu jednocyfrowego, ale obawiam się, że może to być poziom niewiele niższy niż 10 procent.

  • Skoro spadają stopy procentowe, zmianie (obniżeniu) ulegają również podstawowe odsetki od zaległości podatkowych.
  • Przewidywania rynkowe co do cięć stóp procentowych w Polsce zakładają obniżkę o 75 pb w ciągu najbliższych 6 miesięcy.
  • Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, przeprosił osoby, które poczuły się urażone wypowiedziami szefa RPP, Adama Glapińskiego.
  • Tak czy owak – zapraszam do kontaktu e-mailowego ().

Gdy przeczytasz ten e-book, lokaty bankowe, konta oszczędnościowe i obligacje nie będą miały przed Tobą tajemnic. Nikt nie jest w stanie pokazać inicjatyw prospołecznych czy skutecznej walki z kryzysem z czasów rządów Donalda Tuska – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonując, że lider Platformy nie nadaje się na premiera. Rada Polityki rozwój scenariuszy ruchu rynkowego Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o stopach procentowych na lipiec 2023 roku. Odczyt za grudzień okazał się niższy niż przewidywali eksperci, którzy spodziewali się inflacji na poziomie 17,3 proc. Ocenia on, że obecne tempo podwyżek widoczne we wrześniowej decyzji Rady lub nawet powrót do podwyżek o 50 pb może okazać się nieskuteczną strategią.

Prezes NBP: Inflacja we wrześniu wyniesie nieco powyżej 8,5 proc.

Natomiast obniża się jej poziom na 2024 r. – do 5,3% z 5,7% z wcześniejszej projekcji. Stopy procentowe NBP we wrześniu spadły mocniej niż oczekiwano. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zaskoczyła ekonomistów skalą luzowania. “Po tym dostosowaniu, przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych znacząco zawęziła się, choć nadal będzie się pojawiać wraz z napływającymi danymi” – poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Stopy procentowe w Polsce są ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego. Z pomocą tych stóp RPP może kształtować politykę monetarną, a więc wpływać m.in. Na poziom inflacji czy aktywność podmiotów gospodarczych. Decyzja o obniżeniu stóp podstawowych prowadzi do spadku stawki WIBOR (od niej zależy m.in. oprocentowanie kredytów i pożyczek), co oznacza jednocześnie spadek kosztów zadłużenia. To sprzyja zapożyczaniu się firm i gospodarstw domowych, a także wzrostowi aktywności gospodarczej, jednak prowadzi zarazem do obniżania się oprocentowania lokat czy obligacji. Dziennik podkreśla, że Rada Polityki Pieniężnej przed końcem tego roku obniży stopę referencyjną NBP o co najmniej 0,5 pkt proc.

  • (5,7 proc.) i minimalnie niższej w 2025 r.
  • RPP utrzymała w środę stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc., zgodnie z oczekiwaniami.
  • Większość ekonomistów zakłada, że poniżej 10 proc.
  • Analityk, cytując dane Biura Informacji Kredytowej przypomniał, że w lutym liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniosła 6,2 tys.
  • Tak to interpretuję jako ekonomista – powiedział Bujak.

RPP utrzymała w środę stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc., zgodnie z oczekiwaniami. Wskazał, że w przyszłym roku być może nastąpi dezinflacja wskaźnika CPI, ale inflacja bazowa nie będzie hamować i może wynieść nawet sporo ponad 10 proc. „Dostrzegamy szanse, że finalny odczyt zrewidowany zostanie w dół. GUS wskazuje brak zmian cen energii w stosunku do lipca.

Gabryel: 15 października 2023 roku, czyli koniec balu!

Po drugie, prognozy dostępne w tym punkcie muszą utwierdzać RPP w przekonaniu, że inflacja będzie nadal malała w kierunku celu NBP. Ekonomiści różnie oceniają to, kiedy te warunki zostaną spełnione. W czerwcu inflacja, jak wstępnie oszacował GUS, zwolniła do 11,5 proc. Niżej była po raz ostatni w marcu 2022 r. Większość ekonomistów zakłada, że poniżej 10 proc.

Ale my przecież nie wiemy dzisiaj, kiedy będą przeprowadzone wybory. Teraz rozmawiamy, abstrahując od terminu wyborów, bo możliwe, że one odbędą się dopiero pod koniec listopada. Do końca wakacji przewidywałbym, że rada będzie jeszcze “obserwowała i czekała”. Handlowa grupa opublikowała rezultaty za zeszły rok obrotowy. Deklaruje, że będzie pracować nad wzrostem rentowności. Czwartkowe notowania na większości rynków zostały podporządkowane odczytom amerykańskiej inflacji CPI.

Stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca 2023 roku, pierwsze obniżki możliwe w drugiej połowie 2024 r. – przewidują ekonomiści ING w komentarzu do decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Skoro spadają stopy procentowe, zmianie (obniżeniu) ulegają również podstawowe odsetki od zaległości podatkowych. Po roku obowiązywania stawki 16,5 proc., od 7 września 2023 roku zacznie obowiązywać nowa, niższa, w wysokości 15 proc.

Także Marcin Zdrolik z mBanku spodziewa się obniżki stóp w podobnej wysokości. Według niego RPP podejmie jednak decyzję w innym terminie. Ceny towarów i usług konsumenckich wzrosły we wrześniu o 0,4 proc., bardziej niż oczekiwano.

WIBOR 6M – 30 lat

Potencjalnych kredytobiorców (rok wcześniej było ich 12,39 tys.). Kredytów mieszkaniowych na kwotę 4,2 mld zł. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła jerome powell wygłosił przemówienie po spotkaniu fomc stopy procentowe NBP i to aż o 0,75 pp. Stopa referencyjna wynosi teraz 6,00 proc. Decyzja RPP przyniesie obniżenie rat kredytów.

Orlen zakontraktował ceny zakupu paliw już wiele miesięcy temu

Choć sam NBP wskazywał wcześniej, że nie będzie to silny impuls dla wzrostu cen, oddaliłby nieco perspektywę powrotu inflacji do celu. RPP podczas wrześniowego posiedzenia zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych. Decyzja RPP zaskoczyła ekonomistów największych banków w Polsce. Większość z nich spodziewała się wprawdzie broker umarkets opinie, prawdziwe opinie klientów i szczegółowy przegląd obniżki stóp procentowych we wrześniu, jednak w mniejszej skali – o 25 punktów bazowych. To pierwsza obniżka stóp procentowych od maja 2020 roku. – Szybszy niż oczekiwaliśmy spadek inflacji w najbliższych miesiącach skłoni Radę do obniżenia stóp procentowych na posiedzeniach w październiku i listopadzie (łącznie o 0,5 pkt proc.).

Na kolejnych posiedzeniach RPP decydowała o pozostawieniu poziomu stóp procentowych bez zmian. Warto zaznaczyć, że stopy procentowe w Polsce znajdują się obecnie na rekordowo niskim poziomie (stopa referencyjna wynosi zaledwie 0,1%), mimo że inflacja wynosi ponad 4% w skali roku (stan na maj 2021 roku). Niskie nominalne stopy procentowe i wysoka inflacja powodują, że realne stopy procentowe są ujemne. Z tego też względu, lokaty bankowe czy krótkoterminowe obligacje skarbowe nie są w stanie zabezpieczyć nas przed wzrostem cen towarów i usług. Przy tak niskim oprocentowaniu, nawet codzienna kapitalizacja odsetek nie zapewni satysfakcjonującej efektywnej stopy procentowej. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej miałaby rozważać wniosek o obniżkę stóp, to raczej dojdzie do tego w październiku.

Tempo wzrostu zadłużenia jest niższe niż tempo wzrostu PKB. Wakacje kredytowe oczywiście obniżają mechanizm transmisji polityki pieniężnej, ale przecież my wciąż nie wiemy, czy one jeszcze będą obowiązywały w 2024 r. Zdaniem ekonomisty Pekao Piotra Bartkiewicza RPP nie będzie czekać na listopadową projekcję inflacji i już po wakacjach obniży stopy procentowe. „Konferencja NBP była jednoznaczna, stopy procentowe zostaną obniżone we wrześniu” – powiedział Bartkiewicz.

Zastrzegł, że choć inflacja będzie obniżać się w nadchodzących miesiącach, to jednak tempo spadku będzie wyraźnie mniejsze. We wrześniu wskaźnik spadnie poniżej 10 proc. „To również odpowiedź na dane, jakie spływają z gospodarki. Zarówno z gospodarki polskiej, która ostatnio odnotowała spadek PKB, jak z gospodarek europejskich, które też notują spadki. Nie jesteśmy pierwszym krajem i RPP nie jest pierwszym ciałem, które takie obniżki rozpoczęły” – powiedział Jerzy Kwieciński.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *