Kiedy obniżki stóp procentowych w Polsce? Prezes PFR wskazuje

Dodali, że zmiany w górę najbardziej odczuwają kierowcy tankujący diesla. – To paliwo podrożało najbardziej – wskazali. Jeśli założymy, że trzymiesięczny WIBOR obniży się o 0,75 proc. (tj. do poziomu 5,89 proc.), to – w zależności od kwoty kredytu – miesięczna rata kredytu hipotecznego zmniejszy się od 53 zł do 533 zł. Inflacja w Polsce może spaść do jednocyfrowego poziomu. Prezes PFR ocenił, że dezinflacja w najbliższych miesiącach powinna być bardzo szybka.

  • W tym roku spodziewa się co najmniej czterech obniżek stóp procentowych łącznie o 1 pkt proc., w efekcie czego stopa referencyjna miałaby wynosić na koniec 2023 roku 5,75 proc.
  • W wyniku takiej polityki banku centralnego wskaźnik WIBOR 6M, będący podstawą oprocentowania kredytów o zmiennej stopie procentowej, w listopadzie 2022 roku przekroczył 7,8 proc.
  • Na razie wygląda na to, że przedsiębiorcy mają środki na inwestycje i możliwości ich finansowania.
  • Czwartkowe notowania na większości rynków zostały podporządkowane odczytom amerykańskiej inflacji CPI.
  • Najnowsza projekcja nie zmienia poziomu inflacji CPI na ten rok, to wciąż 11,9%.

Sztokholm ogłosił plany, aby stać się pierwszą dużą stolicą, która wprowadzi zakaz wjazdu do centrum samochodów benzynowych i wysokoprężnych, aby zmniejszyć zanieczyszczenie i hałas. Od 2025 roku 20 przecznic w centrum Sztokholmu, obejmujących dzielnice finansowe i główne dzielnice handlowe, będzie dostępnych wyłącznie dla pojazdów elektrycznych. Od początku 2024 roku zniknie obowiązek zawiadomienia starosty o nabyciu pojazdu. Zastąpi go obowiązek przerejestrowaniem pojazdu. Na rządowych stronach opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie, który uchyli dotychczasowe czynności organów rejestrujących.

Minutes FOMC, czyli zapisy rozmów amerykańskich bankierów centralnych pokazały nieco większą rozwagę niż sugerowałby to wydźwięk samej wrześniowej decyzji. Premiera długo wyczekiwanej gry “Lords of the Fallen” będzie miała miejsce już jutro, 13 października. Flagowa produkcja studia developerskiego CI Games ma być kontynuacją, a raczej rebootem gry o tej samej nazwie z roku 2014. Tym razem, “Lords of the Fallen” startuje z zupełnie innej półki. Budżet gry jest nieporównywalnie większy, a sama przestrzeń wirtualnego świata ma być 5 razy większa nie w oryginalnej grze.

Badanie NBP zwiastuje nadal wysoką inflację. Brak osiągnięcia celu niemal pewny

I znaleźlibyśmy się już na wyraźnie jednocyfrowych poziomach inflacji, to nie mogę wykluczyć, że to się stanie we wrześniu. Nie mogę przesądzać, czy do obniżek dojdzie, ale może chociaż rada pochyli się nad tym tematem i odbędzie dyskusję. Na lipcowym posiedzeniu, zakończonym w czwartek, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopę referencyjną NBP na niezmienionym od września ub.r. Ta decyzja była zgodna z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów.

Rynki finansowe wiedzą swoje, więc – spodziewając się takiego tonu komunikatu RPP – postanowiły zareagować. Złoty się osłabił, a raczej – przestał umacniać, bo w ostatnich kilku miesiącach widzieliśmy marsz naszej waluty w stronę 4 zł za dolara i 4,3-4,4 zł za euro. Osoby związane ze sztabem wyborczym Prawa i Sprawiedliwości uważają, że nadal możliwe jest, by partia po wyborach miała samodzielną większość w Sejmie. Z wyliczeń partii rządzącej wynika, że potrzeba do tego wyniku na poziomie proc. Stołeczna prokuratura zajmuje się trzema zawiadomieniami o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Przeczytaj koniecznie

„Taka decyzja prognozowana jest na koniec bieżącego roku. Ryzykiem dla takiego scenariusza jest wzrost ceny energii i pozostałych surowców” – stwierdził. Kiedy już jesteśmy trwale w takiej sytuacji, że zwiększony mahifx forex broker-mahifx przegląd i informacje popyt nie spowoduje wzrostu inflacji. Że inflacja jest już w takim trendzie spadkowym – z innych powodów, zagranicznych przede wszystkim – że możemy te stopy poluzować – wskazał szef banku centralnego.

Co z cenami na stacjach benzynowych? “To paliwo podrożało najbardziej”

Od października 2021 roku stopy procentowe w Polsce były regularnie podnoszone przez Radę Polityki Pieniężnej w celu opanowania wysokiej inflacji, osiągając docelowy poziom (6,75 proc.) nienotowany od ponad 20 lat. W wyniku takiej polityki banku centralnego wskaźnik WIBOR 6M, będący podstawą oprocentowania kredytów o zmiennej stopie procentowej, w listopadzie 2022 roku przekroczył 7,8 proc. Od tamtej pory systematycznie, choć bardzo powoli, spada. W lipcu WIBOR 6M po raz pierwszy od wielu miesięcy zrównał się z główną stopą NBP, sięgając 6,75 proc., by w kolejnych tygodniach spaść poniżej tego poziomu. Obecne oczekiwania rynku związane z rozpoczęciem obniżek stóp procentowych powodują, że rynkowe stopy (czyli WIBOR) są teraz wyraźnie wyższe niż oficjalne stopy procentowe NBP.

Wzrost pensji minimalnej oraz planowane jest duże poluzowanie fiskalne. Dostrzegamy szanse, że finalny odczyt inflacji brytyjski pm nie dał się na pomysł wycofania wielkiej brytanii z ue za sierpień br. Zrewidowany zostanie w dół – stwierdził ekonomista PIE Sebastian Sajnóg w komentarzu do danych GUS.

Wakacje kredytowe, rezerwy frankowe i stałe stopy procentowe. Co czeka klientów banków

W czwartkowy poranek indeksy na GPW notują niewielkie zmiany. Rynek czeka na impuls, który ma dać odczyt amerykańskiej inflacji. Po pandemicznym odbiciu majątki giełdowych rekinów w latach 2020–2021 rosły szybciej niż WIG.

W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 75 pkt. Główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, została obniżona z 6,75 proc. Prezes NBP podał, że wrześniowa podwyżka stóp procentowych EBC w strefie euro o 25 punktów bazowych nie ma istotnego wpływu na krajową politykę pieniężną. “Łącznie podwyższyliśmy stopy procentowe w znacznie większej skali niż EBC. Obecnie oczekiwania rynkowe wskazują, że EBC zbliża się do końca cyklu, a być może już go skończył” – poinformował Glapiński. Obniżka stóp procentowych NBP może nastąpić pod koniec tego roku – ocenił w środowym komentarzu analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg. Ryzykiem dla takiego scenariusza jest wzrost ceny energii i pozostałych surowców – dodał.

Taki stan nie może trwać jednak w nieskończoność, a to oznacza, że z miesiąca na miesiąc będzie rosło ryzyko stopy procentowej, a więc wzrostu kosztów zadłużenia. Jako rada mogliśmy przyjąć dwie strategie walki z inflacją. Bardzo wysokie stopy procentowe doprowadziłyby prawdopodobnie olej pod ciśnieniem, ale szanse na wzrost są wysokie do recesji i wzrostu bezrobocia. RPP wybrała strategię stopniowo ograniczania inflacji, aby wpływ m.in. Stopy mocno wzrosły w tym cyklu podwyżek, ale proces ten nie doprowadził do gwałtownego wzrostu bezrobocia. Nadal jest w mojej ocenie zgodne z zadaniami RPP.

Trzy sygnały z szerokiego rynku GPW wskazują, że przed nami jeszcze kilka ciężkich miesięcy, a w tym czasie należy spodziewać się nawet 20-procentowych zniżek. Na domiar złego pesymizmem tchnie także większość prognoz dla największej na świecie giełdy nowojorskiej. Ekonomiści są podzieleni w ocenie, czy skuteczna walka z inflacją wymaga dodatnich realnych stóp procentowych. Niewielką przewagę mają ci, którzy sądzą, że tak radykalne zaostrzenie polityki pieniężnej nie jest konieczne. W sierpniu nie było jednocyfrowej inflacji, ale dezinflacja jest kontynuowana, dlatego RPP obetnie stopy we wrześniu i łącznie o pb. W całym roku – stwierdzili w komentarzu do danych GUS ekonomiści banku ING BSK.

Szacunek inflacji w sierpniu na poziomie 10,1 proc. Należy uznać za dobry krok w stronę unormowania się cen – ocenia Konfederacja Lewiatan. Dodaje jednak, że proces dalszego spadku inflacji prawdopodobnie nie będzie ani szybki, ani prosty. Przewidywania rynkowe co do cięć stóp procentowych w Polsce zakładają obniżkę o 75 pb w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Prezes banku centralnego poinformował ponadto, że NBP dąży do powiększania zasobów złota, a według stanu na koniec lipca zasoby złota NBP wynoszą 299,5 ton i stanowią 10,4 proc. Glapiński zapytany o to, jak NBP interpretuje osłabienie złotego po ostatniej obniżce stóp procentowych odpowiedział, że jesteśmy w reżimie płynnego kursu złotego, a więc wahania kursu są rzeczą naturalną.

Do tych lekarzy specjalistów są najdłuższe kolejki. NFZ podsumował II kwartał roku

Na początku przyszłego roku – podkreślił Kotecki. Banki i firmy pożyczkowe naliczają oprocentowanie za pożyczenie środków, ale również prowizję za przyznanie finansowania czy inne opłaty. Dlatego przed zaciągnięciem zobowiązania, warto zorientować się, jak obliczyć stopę procentową (rzeczywistą) danej oferty. Można również po prostu skorzystać z internetowego kalkulatora kredytowego, który po wpisaniu kwoty kredytu, rodzaju rat czy nominalnego oprocentowania, pozwoli sprawdzić RRSO i całkowity koszt zobowiązania.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *